Brn Bilişim & Danışmanlık
WordPress için Gelişmiş İstatistik Eklentisi
WordPress için Gelişmiş İstatistik Eklentisi

WordPress için Gelişmiş İstatistik Eklentisi

İstatistik servisleri kullanırken birçoğu bir kod oluşturur ve  sitemize link veya küçük ikonlarla kodu yerleştirmemizi ister ve bize detaylı analizler sunar. Fakat sitemize koyduğumuz kod , ya link şeklinde yada küçük ikonlar şeklinde gözükür ve sayaç sitesine link çıkışı olur.

wp statisticsı

 

Bu kodlar sitemizin her bir sayfasında görüneceğinden sayaç sitesine belki binlerce dofollow link vermiş oluruz. Buda SEO açısından oldukça zararlı bir durumdur. Bir çok sayaç hizmeti sunan site linksiz sayaç eklmek için ücret ödemenizi ister. Bunların dışında gelişmiş istatistikler sunabilen Google Analytics ve Yandex Metrica vardır bunlar siteden link çıkışı sağlamazlar fakat özellikle de Google Analytics raporları anlık olarak değil gece 00: 00 ‘da görmemize izin verir. Biz ise anlık olarak ücretsiz ve seri bir şekilde gelen ziyarretçi sayısını , nerden geldiğini , hangi kelimeden arama yaparak sitemize ulaştığını , sitemizde kaç dakika kaldığını , dğer domografik istatistikleri ve hangi tarayıcıyı – hangi işletim sistemini kullandığını merak ederiz.. Şimdi dikkatle okuyun. Bunların hepsini herhangi bir link çıkışı olmadan ve drek wordpress admin panelinde çok gelişmiş istatistik sunan wordpress istatistik eklentisi (wordpress statistic) tanıtacağım.

 

Aşağıda vereceğim eklentinin sayfasından alınan screen’lerdir ingilizce olmasına aldanmayın eklentinin türkçe desteği vardır ve çeviri %100 oranındadır. WordPress istatistik eklentisi çok sık kendini güncelleyerek yeni özellikler eklenmektedir.

Eklentinin son sürümünü buradan edinebilirsiniz. Şimdi resimlerle eklentiyi biraz inceleyelim dilerseniz.

1. Bu ekran istatistik eklentisinin ana ekranıdır. Tüm istatistiklerin özetini bu ekranda kullanıcıya sunar. Ekran özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir. Widget’leri istediğiniz gibi sürekle bırak ajax alt yapısıyla istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

wordpress isatistik eklentisi

Detaylı istatistik sayfalarını ele alalım;

2.Aşağudaki ekran ise size son ziyaretçileri detaylı bir şekilde gösterir.

son-ziyaretciler

3.Tekil ve çoğul hitlerinizi günlere, aylara ve yıllara göre grafik üzerinde görmenize olanak verir.

istatistik-grafik

4.Google , Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorların da , ziyaretçilerin hangi kelimeler arayarak sitenize geldiklerini gösterir.google-aranan-kelimeler

5.Buradada arama motoru istatistiği grafiğini görüyorsunuz.arama-motoru-istatistik-grafigi

6.Diğer bazı istatistik raporları;

istatistik-optimizasyon-sayfasisidebar-istatistikziyaretci-referans-istatistigi

WordPress statistic eklentisi gördüğünüz üzre çok gelişmiş istatistikler sunmaktadır. Ve yönetimi admin panelinden olduğundan oldukça kullanışlı ve kolaydır. Başka bir wordpress eklenti tanıtımında görüşmek üzre.

Yazar Hakkında

1980 İstanbul doğumlu, bilgisayar ile 11 yaşında tanışmış merakını mesleği haline getirmiş, Microsoft Certified Solutions Expert olarak görevine devam etmektedir. çok sayıda işletmeye bilgi teknoloji alanında danışmanlık ve eğitim vermektedir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir