Brn Bilişim & Danışmanlık
Intel X86 Mimarisini Kökten Değiştirebilir
Intel X86 Mimarisini Kökten Değiştirebilir

Intel X86 Mimarisini Kökten Değiştirebilir

Yeni söylentiler Intel’in X86 mimarisinde köklü değişiklikler yapabileceğine işaret ediyor.

Intel’in halen piyasaya çıkarmaya devam ettiği Core işlemci ailesi, Sandy Bridge adlı nesil ile başlamıştı. Haswell, Skylake ve Cannonlake adı altında önemli güncellemelerden geçen bu ailenin gelişiminin, 2019’da çıkması beklenen TigerLake ile sona ereceği düşünülüyor.

Esas merak edilen konu ise TigerLake sonrasında Intel’in ne yapacağı. Yeni ve sağlam kaynaklara dayandığı iddia edilen söylentilere göre, Intel gelecek için ciddi değişiklik planları yapıyor. Şirketin X86 işlemci mimarisini çok geniş kapsamlı olarak elden geçirdiği ve şimdiki Core ailesinden çok daha farklı bir tasarımla ortaya çıkacağı iddia ediliyor.

Bu yeni nesil işlemcilerde yer kazanmak için, çok eskiden miras kalan ve artık pek fazla kullanılmayan komut setlerinin budanması da söz konusu olabilirmiş. Bunun sonucunda ortaya çıkacak olan yeni nesil işlemcilerin ise geriye dönük uyumlu olamayacak kadar farklı bir yapıda olacakları iddia ediliyor.

Ancak Intel’in bunu çok umursamadığı, sanallaştırma gibi yöntemlerle geriye dönük uyumluluk sorunlarını aşabileceklerini düşündükleri söyleniyor. Her koşulda bu yeni işlemci mimarisinin satışa çıkması 2020 sonrasında gerçekleşeceğinden, şimdilik endişe edecek bir durum yok.

 

Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Gmail Google+ Pocket var td_screen_width = document.body.clientWidth; if ( td_screen_width >= 1024 ) { /* large monitors */ document.write(”); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); } if ( td_screen_width >= 768 && td_screen_width < 1024 ) { /* portrait tablets */ document.write(''); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); } if ( td_screen_width < 768 ) { /* Phones */ document.write(''); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); }

KAYNAK : https://www.technopat.net/2016/12/27/intel-x86-mimarisini-kokten-degistirebilir/

Yazar Hakkında

1980 İstanbul doğumlu, bilgisayar ile 11 yaşında tanışmış merakını mesleği haline getirmiş, Microsoft Certified Solutions Expert olarak görevine devam etmektedir. çok sayıda işletmeye bilgi teknoloji alanında danışmanlık ve eğitim vermektedir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir